Śpis z Nowej Białej

Zespół ŚPIS.jpg (590 KB)

Zespół „Śpis” z Nowej Białej został założony w 1948 roku przez Franciszka Chałupka i Jana Cerwasa. W późniejszym okresie dołączyli do nich tancerze z Jurgowa, Krempach i Łapsz Wyżnych. Po kilku latach od założenia zespół stał się częścią zespołu reprezentacyjnego Zarządu Oddziału Spiskiego Towarzystwa Czechow i Słowaków. W 1972 roku kierownikiem zespołu został Emil Cerwas, a następnie w 1976 Franciszek Kurnat. W 1983r. kierownikiem zespołu został Józef Majerczak i tę funkcje piastuje do dziś.

śpis 2.jpg (214 KB)

Podczas swojej działalności Zespół „Śpis” uczestniczył w wielu ważnych imprezach w kraju i za granicą, między innymi na Zamagurskim Festiwalu Folkloru w Czerwonym Klasztorze, na Festiwalu Folkloru Podpoľania w Detvie, w Dniach Słowaków żyjących za granicą, na deskach Słowackiego Teatru Narodowego w Bratysławie w 2000r., na deskach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie w 2012r. Członkowie zespołu uczestniczyli w Festiwalu Janośikov Dukat w Czechach, Festiwalu Folkloru Pod Rohačami, Festiwalu Folkloru na Kysucach, Festiwalu Narodów na Górze św. Anny na Śląsku, Festiwalu w Ursusie, Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej, Spiskiej Zimie, Zamagurskim Balu w Bratysławie, Spotkaniach z Kulturą w Czerwonym Klasztorze. Kilkakrotnie prezentowali folklor słowacki i spiski na krakowskim Rynku Głównym, na Dniach Kultury Słowackiej w Małopolsce, Fašiangach- Ostatkach w Krempachach, przeglądzie Krajańskich Orkiestr Dętych oraz innych różnych imprezach regionalnych w Polsce. Zespół „Śpis” zdobył wiele nagród i dyplomów pamiątkowych za całokształt pracy. Zespół bierze czynny udział w imprezach lokalnych i wspólnie z miejscowymi strażakami podtrzymuje tradycję ogrywania moji, występuje podczas odpustów oraz innych uroczystości lokalnych. „Śpis” posiada w swoim repertuarze tańce i pieśni z regionu Spisza a także tańce Słowackie z kilku regionów na Słowacji. Podstawowymi tańcami są: czardasz, polka, krzyżowa polka, góralska polka, mazur, taniec wołoski. W swoim programie zespół posiada również obrzędy, np. ogrywanie moji, darcie pierza, prządki, pieśni weselne, namówiny i oczepiny pani młodej.

mali Bielanie.png (792 KB)

W roku 1984 Józef Majerczak wraz z Anną Kowalczyk założyli dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Mali Biylanie”. Pierwsze występy odbywały się w Nowej Białej przy rożnych lokalnych uroczystościach. Po jakimś czasie młody zespół zaczął występować na rożnych imprezach także poza swoją miejscowością. Zespół prezentował sięm.in. na festiwalu w Rabce, na festiwalu w Detve czy na dziecięcym Międzynarodowym Festiwalu w Dulovcach. Zespół Mali Biylanie działa z małymi przerwami do dziś. Kierownikiem zespołu jest Dominika Majerczak.

mali bielanie 2.jpg (334 KB)