Wiejski Dom Kultury w Krempachach prowadzi działalność od 1975 roku. Od początku istnienia kierowała nim pani Ludmiła Brzyzek. Od 1994 roku placówkę prowadzi pani Maria Krzysztofek, zaś patronat nad WDK sprawuje Gminny Ośrodek Kultury w Nowym targu z siedzibą w Łopusznej z panią dyrektor Józefą Kuchtą. W okresie niemal 50 letniej historii dom odwiedziło wielu ludzi kultury, artystów, polityków, wiele zespołów folklorystycznych, muzycznych, teatralnych, z kraju i zagranicy.

Obecnie w WDK działają zespoły regionalne pod kierownictwem pani Marii Wnęk tj. "Zielony Jawor" i "Mali tonecnicy", kółko teatralne "Mrówa", które prowadzi pani Maria Krzysztofek, grupy taneczne "Hertz" i "Karmelki" z prowadzącą panią Agatą Pacygą.

Bardzo dobrze układa się współpraca z miejscowymi szkołami, władzami i organizacjami.

W budynku corocznie odbywają się różnego rodzaju spotkania, zebrania, dyskoteki, zabawy i przyjęcia weselne. W posiadaniu WDK jest m.in. pełna zastawa stołowa na 260 osób. Od 2004 r. Wiejski Dom Kultury wspólnie z miejscowymi organizacjami są organizatorami letniej, plenerowej imprezy pn. "Festyn Krympaski".

Do tradycji należy już przegląd spiskiego i słowackiego folkloru na Ostatkach - Faśiangach, organizowanych przez Towarzystwo Słowaków z Zarządem Głównym w Krakowie, Koncerty Noworoczne organizowane przez zespół "Zielony Jawor", Opłatek dla Emerytów i Rencistów organizowany przez mc. Zarząd EiR i WDK, oraz występy z okazji świąt Bożego Narodzenia i kolędowanie, organizowane przez teatrzyk "Mrówa" i grupy taneczne. W corocznych programach od 2009 roku znajdą się również Konkurs Kolęd i Konkurs Piosenki.

 

Obecnie budynek WDK jest po generalnym remoncie. Prawie codziennie odbywają się w nim próby poszczególnych grup i zespołów.

W budynku mieszczą się: duża sala widowiskowa ze sceną, kuchnia, zaplecze kuchenne, 5 toalet, pomieszczenie biurowe, biblioteka, pomieszczenie miejscowego koła Towarzystwa Słowaków, sala garderobiana zespołu regionalnego. WDK wynajmuje również pomieszczenia dla klubu Oaza.

 

Kółko teatralne "Mrówa"

Kółko teatralne "Mrówa" działa przy Wiejskim Domu Kultury w Krempachach od października 1999 roku. Zrzesza ok. 30 osób w wieku od 5 do 15 lat. Prowadzi go mł. inst. Maria Krzysztofek, która pisze również dla teatrzyku inscenizacje, scenki humorystyczne, opracowuje scenariusze, szyje stroje i robi potrzebne dekoracje. Teatrzyk ma już na swoim koncie kilkadziesiąt występów scenicznych (także poza swoją miejscowością), np. "O rybaku i złotej rybce", "Kopciuszek", "Skrobek i krasnale", "Najpiękniejsze ręce", "Legenda o Janosiku", "Polywacka", "Pani zima i śnieżki", "Czerwony kapturek", "Jaś i Małgosia", "Wszystko dla mamy", "Mikołajki i bałwanek", "Jasełka", "Życie pana Jezusa i zmartwychwstanie", "Przygoda w sanatorium", "Księżniczka na ziarnku grochu", "Packa z Ameryki", "Cud Wigilijnyj Noci", "Dziadek Mróz", "Łapówkarstwo nie popłaca" itp.

Dzieciaki z kółka teatralnego biorą udział w różnych konkursach, przeglądach, festynach, koncertach, prezentując również piosenki, wiersze i opowiadania. Kilka razy do roku występują u siebie z programami okolicznościowymi np. z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki, Święta Wiosny, Świąt Bożego Narodzenia, Mikołajek, a w październiku z koncertem dla Ojca Świętego Jana Pawła II. Co roku członkowie kółka teatralnego w dzień Bożego Narodzenia odwiedzają wszystkich po domach z jasełkami i kolędowaniem.

 

Młodzieżowa grupa tańca nowoczesnego "Hertz"

Grupa reprezentuje WDK od kwietnia 2003 roku. Liczy 22 osoby w wieku od 11 do 17 lat. Kierownikiem zespołu jest pani Agata Pacyga, zaś podkłady muzyczne opracowuje DJ M. Krzysztofek. Od 2004 roku zespół corocznie występuje na Małopolskim Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych z pięknymi układami tanecznymi i piosenkami. Wspólnie z kółkiem teatralnym grupa występuje z okazji różnych imprez kulturalnych, sportowych, bierze udział w przeglądach tańca, piosenki, festynach, koncertach itp. Zespół ma już opracowanych około 15 układów tanecznych na różne okazje. Młodzież z grupy tanecznej również pięknie śpiewa.

 

Dziecięca grupa tańca nowoczesnego "Karmelki"

Grupa powstała jesienią 2004 roku i liczy 26 osób w wieku 6-10 lat. Prowadzą ją Agata Pacyga i Maria Krzysztofek. Dzieciaki występowały już kilkanaście razy na scenie WDK, a także w innych miejscowościach i przy różnych okazjach. Razem z kółkiem teatralnym i grupą taneczną "Hertz" są uczestnikami i organizatorami wielu imprez artystycznych. Stroje dla zespołów tanecznych przygotowuje pani Maria Krzysztofek.

 

Wyżej wymienione grupy występowały m.in. w Łopusznej, Białce Tatrzańskiej, Ludźmierzu, Rabce, Spytkowicach, Kluszkowcach, Rogoźniku, Piekarach, Oświęcimiu, Krakowie-Skawinie, Nowym Targu, Śliaćiach na Słowacji, Frydmanie, Czorsztynie itd. Dzieciaki za swoją pracę i zaangażowanie były w 2006 oku na 5-dniowych wczasach w Piwnicznej-Zdroju, w 2007 roku na 3-dniowej wycieczce w Licheniu, Częstochowie i Łagiewnikach, oraz na basenach na Słowacji. Dzieciakom i młodzieży organizowane są co jakiś czas również ogniska, dyskoteki, różne konkursy i zabawy.

 

Chcesz być członkiem kółka teatralnego lub grupy tanecznej? Po prostu przyjdź i zgłoś się w biurze u pani M. Krzysztofek.

 

Krempachy ul. Długa 136

34-433 Nowa Biała

 

tel.: 18 28-513-69